Są w Bytomiu miejsca - wizytówki, które od lat cieszą się ogromną popularnością. Jednym z nich jest Park Miejski im. F. Kachla, a powodów, by go odwiedzić jest coraz więcej. W czwartek, 24 września o 11.00 odbędzie się tam uroczyste otwarcie wyremontowanego stawu.
Malowniczy mostek nad stawem, obok Góry Miłości czy greckiego zakątka z muzami, od zawsze był ulubionym miejscem spacerowiczów. Gdyby przejrzeć albumy ze zdjęciami bytomian, zapewne w wielu znalazłyby się zdjęcia wykonane właśnie nad Stawem Południowym. Warto więc i teraz wybrać się z aparatem do parku i uwiecznić jego całkiem nowe oblicze.
Przypomnijmy, że remont Stawu Południowego, który rozpoczął się pod koniec 2014 r., był możliwy dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Zgodnie z umową, dofinansowanie pokryło aż 90% wydatków związanych z rewitalizacją stawu w zabytkowym parku. Łącznie roboty pochłonęły prawie 3 mln zł.
W ramach prac, staw został oczyszczony z namułu, wzmocniono linię brzegową i za pomocą specjalnej geomembrany uszczelniono jego dno Trzeba pamiętać, że zbiornik ten powstał na zapadlisku górniczym, a po odsłonięciu jego pierwotnego dna ponownie je ukształtowano i zagospodarowano z zachowaniem warunków do tworzenia bioróżnorodności.
Remont stawu to nie wszystko. Wokół zbiornika wyznaczone zostały nowe alejki, pojawiły się też ławki i inne elementy małej architektury. I tak w ramach prac zieleniarskich odtworzono zieleń na skarpach poprzez nasadzenie 52 drzew, 330 krzewów oraz 3 776 sztuk roślin wodnych i przybrzeżnych. Warto wspomnieć jeszcze o remoncie wschodniej części stawu, gdzie powstał taras widokowy, który nawiązuje do istniejącej kiedyś w tym miejscu przystani kajakowej.
Podczas uroczystego otwarcia zmodernizowanego stawu będzie można spotkać rycerzy z Zamku Będzin, wziąć udział w regatach oraz odbyć przejażdżkę bryczką.
Pozostając w przyrodniczych klimatach, tego dnia w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7, odbędzie się Spotkanie z ekspertem: „Drzewo jako podstawowy element krajobrazu miejskiego”. Gośćmi spotkania będą: Marek Siewniak, ekspert Europejskiej Rady ds. Drzew, Wojciech Bobek z Instytutu Architektury Krajobrazy Politechniki Krakowskiej oraz Czesław Czerwiński, kolekcjoner starych pocztówek. To właśnie na ich podstawie będzie można prześledzić dawne nasadzenia na terenie miasta.
Początek spotkania o 16.00.