Rak sutka należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych przypadków zachorowań rocznie. Na ten temat rozmawiamy z dr nauk medycznych Marią Bieniec, ginekologiem z kliniki medycznej LUX-MED w Katowicach.
Czy każda kobieta powinna sama badać piersi?
Maria Bieniec: Samobadanie oraz ocena gruczołów piersiowych powinno być regularną czynnością każdej kobiety, ponieważ pozwala na ograniczenie ryzyka rozwoju wcześnie wykrytych zmian chorobowych. Powinno być wykonywane regularnie, najlepiej raz w miesiącu. U kobiet miesiączkujących badanie powinno się wykonywać kilka dni po miesiączce, najlepiej zawsze w tym samym dniu cyklu, co pozwoli na wczesne zauważenie zmian niezwiązanych z cyklem menstruacyjnym.
Jak powinno przebiegać takie badanie?
MB: Należy je rozpocząć od oglądania piersi w lustrze przy dobrym oświetleniu. Zwracamy uwagę na ich symetrię, wielkość oraz ogólny wygląd całych piersi wraz z brodawką sutkową i otoczką w różnych pozycjach. Uwagi wymagają różnego rodzaju zmiany na skórze piersi jak i otoczki brodawki sutkowej tj. np. naczyniaki, znamiona, brodawki czy zaczerwienienia. Jeśli nie zmieniają się podczas kolejnych badań nie powinny one wzbudzać niepokoju.
Co dalej?
MB: Po etapie oglądania następuje badanie palpacyjne, czyli dotykiem. Badanie powinno obejmować nie tylko gruczoły piersiowe, ale również doły pachowe oraz okolicę nad- i podobojczykową.
Obawy budzące niepokój?
MB: Niesymetryczność, ból piersi, zgrubienia, guzki, w obrębie gruczołów piersiowych i dole pachowym. Ponadto powiększenie zmian na skórze piersi, wciągnięcie brodawki lub wyciek z brodawki sutkowej. Po wykryciu objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Postęp medycyny umożliwia skuteczne leczenie wielu chorób piersi, włącznie z nowotworami bez konieczności amputacji piersi. Zawsze w przypadku stwierdzenia zmian lub wątpliwości w czasie samobadania, wskazany jest kontakt z lekarzem.