Małe odległości pomiędzy miastami są oczywiście czymś pozytywnym, jednak czy zawsze? Opole zdaje się sporo tracić z powodu tego, że od Wrocławia dzieli je jedynie ok. 100 kilometrów. Taką odległość pociąg pokonuje w ciągu godziny, a jadąc samochodem przez autostradę A4 można być nawet szybciej. Co w tym złego? To, że wszyscy skupiają się na Wrocławiu, podczas gdy Opole ma naprawdę dużo do zaproponowania.
Praca czeka
Zacznijmy od tego, że stopa bezrobociaw województwie opolskim wynosi 8,8% i ciągle spada. W porównaniu z innymi województwami tonaprawdę niewiele, a w województwie dolnośląskim jest tylko o jeden procent niższa. O zatrudnienie więc nie trzeba się martwić i należy po prostu regularnie sprawdzać oferty pracy w Opolu. Kolejnym plusem jest to, że województwo opolskie nie jest ukierunkowane bardzo mocno na którykolwiek sektor, każdy więc może znaleźć tam pracę dla siebie.
Pionierski system nauczania
Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na ofertę edukacyjną Uniwersytetu Opolskiego. Od tego roku wprowadzono pionierski w Polsce dualny system kształcenia studentów. Polega on na tym, że uczniowie uczą się i pracują w zawodzie. Współpracę z Uniwersytetem podjęła firma autokarowa „Sindbad”, więc studenci uczący się na kierunku „języki obce w turystyce” przez 6 miesięcy studiują, a następne pół roku spędzają pracując - jeżdżą po całej Europie zdobywając doświadczenie, jako piloci wycieczek. Co najważniejsze nie są to bezpłatne praktyki, a pełnopłatna praca. Zaletą Uniwersytetu Opolskiego jest również zdecydowanie mniejsza konkurencja, studenci mają więc większą szansę na stypendia czy wzięcie udziału w programie Erasmus.
Opole – miasto kultury
Do pociągu w kierunku Wrocławia w Opolu zawsze wsiada wielu młodych ludzi, którzy marnują godzinę swojego życia tylko po to, aby znaleźć się w większym mieście. Zupełnie nie doceniają oni tego, co mają u siebie. Opole to przecież jedno z najstarszych miast Polski, z pięknym rynkiem, zabytkowymi kościołami oraz wieloma przepięknymi pomnikami. Koniecznie trzeba też wspomnieć o odbywającym się tu co roku Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej. Od 1963 roku w tym mieście wystąpiło wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej, a jeszcze więcej od tego właśnie miasta zaczęło swoją karierę.