Bytom      Chorzów      Gliwice      Katowice      Mikołów      Ruda Śląska      Świętochłowice      Tychy      Zabrze    
        
Niedziela, 29. marca 2020, Imieniny: Marka Wiktoryny Zenona      
Szukaj: w  
     esil.pl dla Ciebie: Sprawdziałaś/eś już dzisiejszy repertuar kin?
Strona główna: Katowice: Miasto partnerskie - Saint-Etienne
» Miasto partnerskie - Saint-Etienne

Miasto partnerskie - Saint-Etienne

18-09-2005
 

 Saint-Etienne (Francja, www.mairie-st-etienne.fr) miasto w południowej Francji, we wschodniej części Masywu Centralnego, stolica departamentu Loire- położone na wysokości 600 m n.p.m, nad rzeką Le Furan; jest to drugie miasto pod względem wielkości regionu Rhone-Alpes; liczy 185 000 mieszkańców (zespół miejski - 450 000 mieszkańców) - druga pod względem populacji aglomeracja po lyońskiej, prawa miejskie otrzymało w 1534 r., centrum francuskiej rewolucji przemysłowej, dawne miasto górnicze. Ośrodek przemysłu metalurgicznego (hutnictwo żelaza), maszynowego, metalowego, elektrotechnicznego, włókienniczego, materiałów budowlanych i spożywczego.

Pierwsze miejsce w regionie Rhône-Alpes pod względem tworzenia nowych miejsc pracy, 170 000 zatrudnionych (32% w przemyśle, 7% w budownictwie, 18% w handlu, 43% w usługach); 11 500 firm.
Posiada 11 uczelni uniwersyteckich na których studiuje 20 000 studentów, są to m.in.

Mer Saint-Etienne Michel Thiolliere zrealizował ważny program renowacji miejskiej, którego metodologia nazwana została "Szkołą Zagospodarowania Saint-Etienne. Program dotyczył wszystkich dużych terenów poprzemysłowych oraz terenów znajdujących się w pobliżu zamieszkałych dzielnic. Program otrzymał 1-szą Państwową Nagrodę w Dziedzinie Zagospodarowania Miejskiego. Dzisiaj Saint-Etienne jest miastem posiadającym Przedsiębiorstwo produkujace Baseny Desjoyaux (lider europejski), SNF - światowego lidera w dziedzinie produkcji flokulantów służących między innymi do oczyszczania wód, EuroBell - światowego lidera w dziedzinie produkcji kasków rowerowych, Verney-Carron - światowego lidera w dziedzinie broni myśliwskiej, znaną grupę Casino, producentów materiałów medycznych Thuasne i Gibaud.

Jako stolica krainy geograficznej Forez, Saint-Etienne położone jest w ujściu Loary i Parku Narodowego Pilat, który w zależności od pory roku odwiedzają liczni spacerowicze i sportowcy.
Miasto jest również dobrze rozwiniętym ośrodkiem kultury - z Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Górnictwa, Muzeum Sztuki i Techniki. Imprezy organizowane są w teatrze Comédie, Planetarium, Esplanade Opéra czy Pałacu Widowisk. Warte uwagi są również koncerty zespołów młodzieżowych takich jak Dézoriental, Mickey 3D, lub występy satyryków takich jak Muriel Robin.

Corocznie w październiku odbywa się tu wielka impreza pod nazwą "Święto Książki".Ponadto znana jest również "Sztuka w mieście", popularne "Festiv'Ete" czy wreszcie "Biennale Design'u" organizowane przez Regionalną Szkołę Sztuk Pięknych z Saint-Etienne.
Również sport przyczynił się do sławy tego miasta. Wspomnijmy chociaż stadion Geoffroy-Guichard, kibiców "Zielonych" czy rozgrywki Piłkarskich Mistrzostw Świata w 1998r., regularnie odbywający się "Tour de France" czy słynny wyścig Paryż - Nicea, a nawet Lekkoatletyczne Mistrzostwa Francji. W 1999 r. miasto Saint-Etienne zostało uznane za "Drugie sportowe miasto Francji"(pierwsze w regionie).

Saint-Etienne jest członkiem sieci 8 najważniejszych miast regionu Rhône-Alpes, Stowarzyszenia Eurocities i należy do Stowarzyszenia Merów największych miast francuskich .

Od 1995 r. St.Etienne nosi oficjalnie nazwę St.Etienne Métropole, która jest aglomeracją miejską zrzeszającą 27 pobliskich gmin.

 

WSPÓŁPRACA Z KATOWICAMI

Współpraca bliźniacza Saint-Etienne z Katowicami datuje się od 1991 roku kiedy to podpisano list intencyjny pomiędzy naszymi miastami. W 1994r. podpisano umowę o miastach bliźniaczych. W ramach współpracy zorganizowano w roku 1996 "Dni Katowic w Saint-Etienne" podczas których odbyła się gospodarcza, architektoniczna i kulturalna prezentacja naszego miasta, a połączone zostały ze spotkaniem Katowickiej Izby Rzemieślniczej oraz Gildii Kupieckiej z partnerami francuskimi.

Katowice to miasto utrzymujące z Saint-Etienne stałe kontakty gospodarcze co zaowocowało obecnością Katowic na Targach Ekonomicznych organizowanych corocznie, a przedstawiciele Saint-Etienne gościli na Targach "GLOB 2002" w Katowicach.

W 1997 roku Mer Saint-Etienne Pan Michel Thiolliere został wyróżniony przez Radę Miejską tytułem Honorowego Obywatela Katowic.
Aby usprawnić kontakty obu miast i umożliwić firmom regionalnym oraz instytucjom zainteresowanym współpracą z francuskim partnerem zadecydowano o otwarciu placówki spełniającej zadania przedstawicielstwa Saint-Etienne w mieście Katowice.
W dniu 9 września 1998r. zainaugurowano działalność "Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach"(www.maison-saint-etienne.com)  przy ul. Różyckiego 14 c. (tel. 0/48/32/ 205-31-24; fax: 0/48/32/ 205-13-20) Zadaniem "Domu ..." jest przede wszystkim nawiązywanie i umożliwianie współpracy partnerskiej polsko-francuskiej. Instytucja ta zarządzana jest bezpośrednio przez Stowarzyszenie Saint-Etienne Metropole - Katowice (ASEMKA)  a współfinansowana z budżetu Merostwa Saint-Etienne. Dnia 21 lutego 2004 r. w oparciu o "Dom Miasta St.Etienne" powołano "Stowarzyszenie Dom Miasta Saint-Etienne" (DMSEK), które skupia w swoim gronie przedstawicieli różnych środowisk. Honorowym Prezesem Stowarzyszenia został wybrany Prezydent Miasta Katowice Pan Piotr USZOK.

W 1999r. z okazji 5 rocznicy podpisania umowy o miastach bliźniaczych, w Katowicach gościła liczna delegacja Saint-Etienne w ramach "Dni Saint-Etienne w Katowicach". Była to impreza zorganizowana na dużą skalę, Katowice gościły prawie 100 przedstawicieli miasta francuskiego, wśród nich reprezentantów władz, sportowców, artystów a także handlowców win i serów. Przez prawie tydzień katowiczanie mieli okazję zapoznać się z kulturą i sportem Saint-Etienne - odbywały się bowiem spektakle, wystawy - m.in. wystawa Victora Braunera z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej z Saint-Etienne, koncerty i pokazy sportowe. Atrakcją imprezy był turniej gry w kule czyli "pétanque", w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele władz  obu miast.

Oprócz wymiany kulturalnej i naukowej należy podkreślić duży wkład pracy francuskich architektów z Pracowni Architektonicznej Michelou & Partners Saint-Etienne, którzy opracowali główny projekt rewitalizacji katowickiej dzielnicy Szopienice i których projekt zagospodarowania "Placu Rady Europy" wygrał międzynarodowy konkurs oceniany przez niezależnych jurorów. W roku 2000 podjęto na spotkaniach z fachowcami temat budowy parkingu podziemnego w centrum miasta, a w 2001 architekt z Saint-Etienne Gilles Michelou brał udział w pracach jury konkursu urbanistycznego na projekt zagospodarowania Placu Jana Pawła II.

Współpraca gospodarcza to przede wszystkim organizacja seminariów o tej tematyce zrealizowanych w latach 1999-2000, z których pierwsze to seminarium nt. "Udziału władz lokalnych w procesie restrukturyzacji regionu", a drugie zorganizowane również z udziałem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Biura Departamentu Dolnego Renu dotyczyło tematu "Powierzania wykonywania usług komunalnych prywatnym przedsiębiorcom".

W roku 2002 przedstawiciele Katowic wzięli udział w Forum Urbanistycznym poświęconym wielkim miejskim projektom miast bliźniaczych Saint-Etienne podczas którego zaprezentowano katowicki projekt zagospodarowania rzeki Rawy oraz Rynku. Władze obydwu miast przeprowadziły, w latach 1996-2001, cykle szkoleń i wymiany doświadczeń dla kadry kierowniczej Urzędu w zakresie organizacji służ miejskich oraz zarządzania kryzysowego.

Podejmuje się  również działania zmierzające do ułatwienia nawiązywania kontaktów pomiędzy uczelniami, szkołami i placówkami kulturalnymi. W ramach projektów europejskich, studenci odbywający staże zagraniczne polecani są władzom Saint-Etienne ułatwiającym kontakty w miejscu odbywania praktyki. Współpraca sportowa obejmuje kontakty między zespołami wywodzącymi się przede wszystkim ze szkół, uczelni i klubów. Oba miasta partnerskie prowadzą wymianę sportowców podczas odbywających się turniejów i zawodów różnych dyscyplin sportowych.

W dniu 1 maja 2004r. w uroczystościach związanych z wejściem Polski do Unii Europejskiej w Katowicach wziął udział przedstawiciel miasta Saint-Etienne, Poseł do Zgromadzenia Narodowego Parlamentu Francuskiego, Pan Christian CABAL. Goście zostali przyjęci przez Prezydenta Miasta Katowice Pana Piotra USZOKA, wzięli udział w zorganizowanym w Parku Kościuszki uroczystym koncercie "Wiednia Czar" oraz złożyli wizytę w Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach, by zapoznać się z jego działalnością.

Również w 2004r. podczas czerwcowego"Festiwalu młodzieżowych Zespołów Muzycznych Miast Partnerskich Katowic wystąpił zespół "La Rouille" z Saint-Etienne. Wydarzenie było połączone z obchodami 10-tej rocznicy podpisania umowy o miastach bliźniaczych z miastem Saint-Etienne. Podczas dwudniowego pobytu w Katowicach goście zagrali na katowickim Rynku a koncert cieszył się dużym zainteresowaniem.
W październiku 2004 roku delegacja Miasta Katowice wzięła udział w obchodach "X-lecia partnerstwa Katowic i Saint-Etienne" i "Święta Książki" w Saint-Etienne w dniach 13-17 października.

W dniach 14-15 maja 2005r. w Katowicach przebywała grupa młodzieży licealnej oraz Radnych miasta Saint-Etienne. Pobyt miał na celu m.in. zaprezentowanie różnych form współpracy Katowic i Saint-Etienne w ramach partnerstwa miast a także spotkanie z młodzieżą VI Liceum Ogółnokształcącego im.Jana Długosza oraz z Prezydentem Miasta i Radnymi. Podczas pobytu grupa gościła również w Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach, gdzie zapoznała się z jego działalnością i historią naszego regionu.

W dniach od 9-12 czerwca 2005r. zainaugurowano w Saint-Etienne I Biennale Miasta, podczas którego odbyły się imprezy kulturalne, prezentacja projektu rewitalizacji centrum oraz pochód mieszkańców. Na zaproszenie Mera Saint-Etienne w uroczystościach wzięła udział delegacja Miasta Katowice.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Katowicach


 

 

 

: esil.pl poleca :
 

Śląski internetowy poradnik medyczny
Śląski internetowy poradnik medyczny
 

Prostujemy Obraz Śląska
 

NASI PARTNERZY

R E K L A M A

Wiadomości · Imprezy · Katalog firm · Ogłoszenia · Przegląd prasy · Repertuar kin · Felietony · Galerie · Konkursy

^ do góry · Strona główna · Kontakt · O nas · Reklama · Nasi Przyjaciele · Katalogi www · Najnowsze · Kanały RSS
Copyrights © 2005-2020 esil.pl
kontakt: info@esil.pl
2020-03-29 17:41:38 0.075784921646118 12Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.Akceptuję, nie pokazuj więcejCzym są pliki "cookies"?