Bytom      Chorzów      Gliwice      Katowice      Mikołów      Ruda Śląska      Świętochłowice      Tychy      Zabrze    
        
Niedziela, 29. marca 2020, Imieniny: Marka Wiktoryny Zenona      
Szukaj: w  
     esil.pl dla Ciebie: Sprawdziałaś/eś już dzisiejszy repertuar kin?
Strona główna: Katowice: Miasto partnerskie - Ostrawa
» Miasto partnerskie - Ostrawa

Miasto partnerskie - Ostrawa

18-09-2005
 

Ostrawa (Republika Czeska, www.mmo.cz) metropolia i siedziba Okręgu Morawsko- Śląskiego leżąca na obszarze 214 km2 z liczbą 320.000 mieszkańców. Miasto przemysłowe z tradycją górniczą datującą się od XVII wieku, kiedy to odkryto złoża węgla kamiennego. Ważny ośrodek kultury, handlu i sportu. Położenie w pobliżu granicy Polski i Słowacji, unikalne zabytki techniki i urbanistyki, dziedzictwo historyczne i kulturalne okolicy oraz możliwości sportu i wypoczynku w wielu obiektach i pobliskich górach predysponują miasto jako rozwijający się ośrodek turystyczny. Pod względem liczby mieszkańców to trzecie największe miasto Republiki Czeskiej, ważny węzeł komunikacyjny z gęstą siecią komunikacji miejskiej, 5 stacjami kolejowymi oraz międzynarodowym lotniskiem Moznov. Siedziba Wyższej Szkoły Górniczej - Uniwersytetu Technicznego oraz Uniwersytetu Ostrawskiego.

Bogata historia przemysłowa miasta Ostrawy pozostawiła jej mieszkańcom i gościom także bogate dziedzictwo techniczne, którego wartość będzie tylko wzrastała. Już dziś znane na skalę europejską Muzeum Górnicze OKD oraz ekspozycja w narodowym zabytku kultury Kopalnia "Michał" dobrze prezentują historię górnictwa. W Muzeum Górniczym oprócz obejrzenia cennych kolekcji lampek górniczych i zbiorów techniki można spróbować zjazdu do starych sztolni i pokładów, warto także zwiedzić ekspozycję osiedla łowców mamutów, którzy żyli tu na wzniesieniu Landek. Muzeum Górnicze w Ostrawie stopniowo staje się ciekawym kompleksem służącym nie tylko poznawaniu przeszłości technicznej, ale także uprawianiu sportu, wypoczynkowi i rozrywce. Pomimo faktu, że Ostrawa jest miastem przemysłowym, na jednego jej mieszkańca przypada 30 m2 zieleni. Bezpośrednio na terenie miasta leży część chronionego parku krajobrazowego Nadodrze - Polański Las i Polańska Niwa.

Do chronionych terenów należy także rezerwat przyrody Rezavka i staw Szczepan, zabytkiem przyrody jest rezerwat leśny Turkov. Nad zbiegiem Odry i Ostrawicy leży wzniesienie Landek. Ścieżka poznawcza prowadząca przez ten narodowy zabytek przyrody przedstawia geologicznie rzadkie warstwy karbonowe z wychodzącymi na powierzchnię pokładami węgla. W dzielnicach Morawska Ostrawa, Poruba i Kunczyce do dnia dzisiejszego znajdują się moreny z ery lodowcowej.

Bliskość Beskidów i Jesioników nasuwa niezliczoną ilość propozycji tras turystycznych i narciarskich, natomiast niedalekie zapory Żermanice i Cierlicko dobrą okazję do uprawiania sportów wodnych. Tuż za granicami miasta leży międzynarodowe, licznie odwiedzane, 18-dołkowe pole golfowe w Szilherzowicach, niedaleko są też położone dwa lotniska sportowe w Beneszowie i Frydlancie nad Ostrawicą.
Warunki naturalne umożliwiły Ostrawie budowanie szeregu obiektów sportowych. W mieście znajduje się ok.200 boisk, 5 otwartych i krytych stadionów, 122 sale gimnastyczne, 3 stadiony zimowe, 11 odkrytych basenów i 5 pływalni letnich. Największa z nich znajduje się w Ostrawie - Porubie, która dysponuje również wypożyczalnią sprzętu sportowego, minigolfem, 100-metrowym torem ślizgowym, gigantycznymi ślizgawkami i kortami tenisowymi.

Warto wspomnieć o Ostrawskim Zoo, które należy do naturalnych ośrodków turystycznych miasta i całego regionu. Specjalizuje się w hodowli rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt, spełnia funkcję oświatową i wypoczynkową. Ostrawa jest również dużym ośrodkiem kulturalnym - znajduje się tu pięć scen teatralnych ze stałymi zespołami opery, dramatu, baletu i operetki, a także szereg domów kultury. Corocznie organizowany jest tu międzynarodowy festiwal muzyczny "Janackovy Maj". W Domu Sztuki i dziesiątkach galerii oraz klubach muzycznych odbywają się liczne wystawy i koncerty.
Dużym zainteresowaniem cieszy się ostrawski Teatr Lalek, który swym unikalnym, nowym budynkiem, otwartym w 1999 roku, przyciąga gości z zagranicy. Co dwa lata w jesieni Ostrawa gości międzynarodowy festiwal lalkowy "Spectaculo Interesse", który wzbudza uwagę małych i dużych widzów. Ogromną popularność w dziecięcym świecie szybko zdobyła sobie ostrawska Bajkowa Piwnica Straszydeł otwarta wiosną 2000 r. Ku uciesze dzieci służą w Ostrawie stare tramwaje wyruszające na trasy objazdowe po mieście. Miejskie parki oferują maluchom ciekawe place zabaw, dorosłym zaś wypoczynek.

 

WSPÓŁPRACA Z KATOWICAMI

Kontakty bliźniacze z Ostrawą nawiązano w roku 1996r. po podpisaniu umowy o stosunkach partnerskich między obydwoma miastami na płaszczyźnie handlowo przemysłowej, nauki i oświaty, urbanistyki i renowacji miejskiej, kultury, sportu i turystyki oraz ochrony środowiska. W Katowicach mieści się Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej a w 1998r. nadano Konsulowi Josefovi BYRTUSOWI tytuł Honorowego Obywatela Katowic. Do bardzo udanych, wspólnie organizowanych wydarzeń kulturalnych należą wszelkiego rodzaju wystawy twórców ostrawskich i katowickich takie jak np. zorganizowana w 1998 roku wystawa prac artystów niepełnosprawnych odbywająca się w obu miastach czy "Ostrawa w promieniach czasu", którą można było zwiedzać w salach Muzeum Historii Katowic w roku 1999. W tym samym okresie w Ostrawie odbyła się wystawa pt.: "Biennale Plakatu Polskiego" z udziałem katowickich grafików i przy współpracy z katowickim BWA.

W ramach tej współpracy przedstawiciele katowickich środowisk muzycznych zapraszani są corocznie do wzięcia udziału w koncertach organizowanych w Ostrawie takich jak "Janackovy Maj" czy Festiwal Chórów. Od roku 2001 odbywają się corocznie w obu miastach "Dni Czesko-Polskie". W 2001 roku "Dni..." odbyły się w Ostrawie. W programie imprezy znalazła się prezentacja regionu katowickiego oraz bilateralne spotkania gospodarcze i handlowe. Młodzież szkół katowickich i ostrawskich wzięła udział w konkursie wiedzy o Katowicach i Ostrawie. Podczas "Dni..." odbył się również koncert organowy w wykonaniu Prof. Juliana Gembalskiego, który zaprezentował muzykę polskich i czeskich twórców.

Program obejmował również "Wystawę Plakatu Polskiego" oraz "Wystawę Malarstwa Czeskiego". W Ostrawie odbyły się także koncerty muzyki rockowej i folkowej z udziałem polskich i czeskich artystów. Dzięki bogatej oprawie medialnej, wywiady i wystawy zaprezentowano w telewizji czeskiej i polskiej. Zaproszeni goście oraz osoby indywidualne mogły wziąć udział w "Dniach Kuchni Polskiej" zorganizowanych przez Hotel "Warszawa" w ostrawskim hotelu "Atom".

W roku 2002 goście z Ostrawy uczestniczyli w zorganizowanej w Katowicach kolejnej edycji "Dni...". obejmującej wydarzenia kulturalne i gospodarcze.W programie obchodów zorganizowano koncerty muzyki poważnej i młodzieżowej, przegląd młodych talentów muzycznych uczniów średnich szkół muzycznych Katowic i Ostrawy, konkurs wiedzy o miastach zorganizowany wśród uczniów szkół podstawowych i średnich, wystawa grafiki ostrawskich i katowickich artystów, oraz seminarium dotyczące możliwości zakładania działalności gospodarczej w Polsce a także prezentacje miast Ostrawy i Katowic.

Imprezie towarzyszyły rozgrywki sportowe - w Ostrawie odbył się halowy turniej piłki nożnej na poziomie I ligi, a w Katowicach rozegrano mecze hokeja na lodzie. Władze miasta współpracują z Konsulatem Generalnym RP w Ostrawie pomagając bibliotekom polskim w Czechach wzbogacić zbiory o dary książkowe zebrane w katowickich szkołach. Warto również wspomnieć o wzajemnych kontaktach obu miast w dziedzinie organizacji różnego rodzaju konferencji i seminariów. Przedstawiciele władz katowickich są regularnie zapraszani do udziału w tego rodzaju wydarzeniach. Katowice współpracują również z Ostrawą w ramach realizacji projektu "Przywracanie starych terenów przemysłowych do gospodarki lokalnej w Europie" współfinansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w którym uczestniczą również Węgry (miasto Miszkolc) oraz Słowacja (miasto Koszyce).

W styczniu 2004 reprezentacja miasta Katowice wzięła udział w zorganizowanej w Ostrawie imprezie sportowo rekreacyjnej "Silesian Football Cup",natomiast przedstawiciele Urzędu Miasta uczestniczyli w konferencji partnerskich miast i gmin, zorganizowanej w Ostrawie przez Czesko-Polską Mieszaną Izbę Handlową w dniu 16.04.2004r.

13-15 maja 2004 odbyły się "Dni Polsko-Czeskie w Katowicach". W programie imprezy znalazły się konkursy dla młodzieży, festiwale: filmu czeskiego, młodych talentów muzycznych i dzieci niepełnosprawnych, wystawy prac fotografików i grafików oraz koncert muzyki poważnej. Delegacja oficjalna miasta Ostrawy spotkała się z Radnymi Miasta Katowice i Prezydentem Miasta Panem Piotrem Uszokiem. Na zakończenie odbył się w Katowicach finał Rajdu Pojazdów Zabytkowych, połączony z "Konkursem Elegancji".

W zorganizowanym 4-5 czerwca 2004 "Festiwalu Młodzieżowych Zespołów Muzycznych i Tanecznych Miast Partnerskich Katowic" wystąpił ludowy zespół "HLUBINKA" z Ostrawy.

Również w czerwcu 2004r. przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice wzięli udział w Spotkaniu Miast Partnerskich Ostrawy "Partnerstwo - wznowienie aktywnej współpracy".

Na początku września 2004r. odbyło się w Ostrawie "Spotkanie Czterech Miast Partnerskich". W zawodach sportowych organizowanych w ramach ww. imprezy udział wzięła drużyna piłki nożnej składająca się z przedstawicieli  Urzędu Miasta Katowice, która zdobyła I miejsce, a tym samym Puchar rozgrywek.

W dniu 25 czerwca 2005r., w ramach współpracy sportowej miast odbył się w Katowicach "Sportowy Turniej Miast Partnerskich Katowice-Ostrawa", w którym wzięły udział piłkarskie drużyny młodzików. Na zakończenie Turnieju odbył się mecz pomiędzy drużynami urzędów  - tym razem wygrana należała do przedstawicieli Magistratu Miasta Ostrawy.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Katowicach


 

 

 

: esil.pl poleca :
 

Śląski internetowy poradnik medyczny
Śląski internetowy poradnik medyczny
 

Prostujemy Obraz Śląska
 

NASI PARTNERZY

R E K L A M A

Wiadomości · Imprezy · Katalog firm · Ogłoszenia · Przegląd prasy · Repertuar kin · Felietony · Galerie · Konkursy

^ do góry · Strona główna · Kontakt · O nas · Reklama · Nasi Przyjaciele · Katalogi www · Najnowsze · Kanały RSS
Copyrights © 2005-2020 esil.pl
kontakt: info@esil.pl
2020-03-29 17:18:02 0.13718605041504 12Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.Akceptuję, nie pokazuj więcejCzym są pliki "cookies"?