Bytom      Chorzów      Gliwice      Katowice      Mikołów      Ruda Śląska      Świętochłowice      Tychy      Zabrze    
        
Czwartek, 21. października 2021, Imieniny: Celiny Hilarego Janusza      
Szukaj: w Wacław Sierpiński, polski matematyk (ur. 1882)  
     esil.pl dla Ciebie: Prowadzisz własną firmę? Dodaj ją do naszego katalogu!
Strona główna: Mikołów: Miasta partnerskie
» Miasta partnerskie

Miasta partnerskie

06-04-2006
 

Beuningen

kraj: Holandia
położenie geograficzne: 51° 51'N, 5° 51'E
powierzchnia: 47,5 km2
liczba mieszkańców: 25 000

internet: http://www.beuningen.nl/
 

Pierwsze kontakty Mikołowa z gminą Beuningen zawiązały się dzięki holenderskiej inicjatywie udzielenia pomocy charytatywnej dla Polski w trudnych czasach lat 80-tych. W roku 1981 przyjechał do Mikołowa pierwszy transport z pomocą dla dzieci i rodzin niezamożnych. Przez kolejne lata kontakty umacniały się i dojrzewały do ich sformalizowania w postaci konwencji partnerskiej.

W listopadzie 1991 roku, w Beuningen, przedstawiciele obydwu gmin podpisali umowę o współpracy. Do dokumentu strona holenderska "dołączyła" wtedy komputery dla Urzędu Miasta oraz bojowy wóz straży pożarnej - magirus. Tradycją stało się, że mikołowskie dzieci z rodzin ubogich corocznie otrzymują paczki, a grupa kilkunastu z nich wyjeżdża na wakacje do Holandii, organizowane w domach rodzin z Beuningen. Rokrocznie również żeńska drużyna sportowa z LO im. K. Miarki w Mikołowie zapraszana jest - i bierze udział - w słynnym marszu czterodniowym (4 x 40 km) organizowanym w sąsiednim Nijmegen. Począwszy od 1991 roku, kiedy po raz pierwszy miał miejsce Plener Malarski - Impresje Mikołowskie, co roku do Mikołowa zapraszani są artyści z Beuningen.

W lutym 1997 roku przedstawiciele Referatu Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miasta, Agencji Inicjatyw Lokalnych (wtedy jeszcze PPM Wektor) wspólnie z przedstawicielami gminy partnerskiej prowadzili rozmowy w Beuningen, mające na celu nawiązanie kontaktów także na płaszczyźnie gospodarczej. Postanowiono wówczas stworzyć bazę informacji o firmach aktywnie poszukujących partnerów gospodarczych za granicą. Efektem tej współpracy było zgłoszenie się w 1999 roku do Urzędu Miasta w Mikołowie przedstawicieli holenderskiej grupy DAGIN zajmującej się m.in. działalnością developerską i zaoferowanie współpracy przy tworzeniu i funkcjonowaniu TBS-Mikołów.

We wrześniu 1997 roku do Beuningen wyjechał na 3-tygodniową praktykę kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Promocji UM Mikołów, której celem była obserwacja sposobu pracy i doświadczeń holenderskich w dziedzinie inwestycji komunalnych i planowania przestrzennego. W sierpniu 1997 roku złożono wniosek w KIE w Warszawie o dofinansowanie projektów dotyczących integracji młodzieżowej, gospodarczej i samorządowej obydwu gmin w ramach funduszu Phare Fiesta II. Program został pozytywnie zaakceptowany w kwestii integracji samorządowej. W ramach programu, w 1998 roku odbyło się pięć seminariów wyjazdowych, z tego trzy w Beuningen, których tematyka dotyczyła prowadzenia inwestycji komunalnych oraz zarządzania przedsiębiorstwami gospodarki komunalnej, planowania krajobrazu i inwestowania w terenie zielonym w kontekście powstającej w Mikołowie Śląskiej Strefy Krajobrazowo-Rekreacyjnej oraz programowania rozwoju inwestycyjnego, ekonomicznego i społecznego gminy.
Na przełomie lutego i marca 1998 roku w Mikołowie odbyły się warsztaty z udziałem holenderskich specjalistów od rozwoju gospodarczego, architektury, budownictwa i planowania przestrzennego. Tematem spotkań było planowanie strategiczne w kontekście rozwoju Mikołowa oraz polityka tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Warsztaty te były finansowane przez Netherlands Managment Cooperation Programm (NMCP).

W maju 1998 roku miała miejsce pierwsza wizyta delegacji Zarządu Miasta Mikołowa w Groningen, podczas której określono wspólną bazę dla przyszłej kooperacji w planowaniu przestrzennym i mieszkalnictwie. Do współpracy zostały włączone również NMCP i grupa DAGIN, a jej efektem było zorganizowanie w Mikołowie w październiku 1999 roku warsztatów, których założeniem była wymiana informacji oraz wypracowanie planu przyszłej współpracy na podstawie maksymalnego zbliżenia stanowisk i procedur. Efektem tych spotkań było udzielenie pomocy przy tworzeniu i funkcjonowaniu TBS-Mikołów na warunkach rynkowych, od razu w kontaktach z renomowanymi partnerami zagranicznymi.

W lutym 2000 roku partnerzy z Beuningen zorganizowali seminarium na temat funkcjonowania Sali Operacyjnej w ramach struktur UM i jej wzajemnych powiązań z innymi działami UM. W seminarium ze strony polskiej brało udział 8 osób, a całość była finansowana z funduszy UE. Z kolei w grudniu tego samego roku gościła w Mikołowie 9-osobowa delegacja radnych z gminy Beuningen, którzy zapoznali się z rezultatami lutowego seminarium.

W pierwszej połowie roku 2001 wyjechała, na zaproszenie gminy Beuningen, delegacja z terenu gminy Mikołów złożona głównie z osób zajmujących się rolnictwem. Celem wyjazdu był udział w szkoleniu związanym z szeroko rozumianą gospodarką rolną, finansowanym przez UE. W drugiej połowie 2001 roku kolejna delegacja z Mikołowa uczestniczyła w zorganizowanym przez partnerów holenderskich szkoleniu dotyczącym polityki zatrudnieniowej w sektorze prywatnym.

 

Sainte Genevieve des Bois

kraj: Francja
położenie geograficzne: 48° 52'N, 2° 30'E
powierzchnia: 9,27 km2
liczba mieszkańców: 32 000

internet: http://www.hippocampe.net/genevieve/site/page.php
 

Początki współpracy Mikołowa i Sainte Genevieve des Bois sięgają roku 1992, kiedy nawiązano pierwsze kontakty partnerskie. Oba miasta dzieli około 1 550 km, lecz nie przeszkadza to prowadzeniu wymiany młodzieży, pracowników administracji samorządowej oraz przedstawicieli drobnej wytwórczości.

Oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy miało miejsce w 1997 roku. Porozumienie zakładało ustanowienie stałych kontaktów pomiędzy władzami obu miast, w szczególności w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących decentralizacji, informacji i demokracji lokalnej oraz w kwestii ochrony środowiska. Kontakty wzajemne miały sprzyjać wszelkim inicjatywom, zwłaszcza w takich dziedzinach jak: kultura, sport, wymiana pomiędzy administracjami, mieszkańcami, młodzieżą, stowarzyszeniami i instytucjami lokalnymi.

Na bazie tego porozumienia w następnym roku przeprowadzono cykl trzech szkoleń wyjazdowych dla pracowników administracji samorządowej Urzędu Miasta Mikołowa. Tematyka zajęć obejmowała: planowanie przestrzenne, zasady informacji i promocji miasta, przedstawienie struktur organizacyjnych samorządu terytorialnego oraz zapoznanie się z organizacją urzędów stopnia samorządowego we Francji. Szkolenia miały miejsce w marcu, maju i październiku 1998 roku i były dofinansowane przez fundusz Phare Fiesta II.

Jeszcze przed podpisaniem porozumienia o współpracy, począwszy od 1991 roku artyści z Mikołowa byli i są nadal zapraszani na Salon Artystyczny odbywający się w okolicach marca w Sainte Genevieve des Bois. Corocznie w maju wystawcy z Mikołowa, głównie rzemieślnicy, biorą udział w Jarmarkach w Sainte Genevieve des Bois. Z kolei przedstawiciele gminy francuskiej są zapraszani na Mikołowskie Dni Muzyki - cykliczną imprezę odbywającą się przeważnie w czerwcu, na której oprócz występów artystycznych prezentowane są osiągnięcia z dziedziny malarstwa, rzeźby i fotografii.

 

Klimkovice

kraj: Czechy
położenie geograficzne: 49° 48'N, 18° 08'E
powierzchnia: 14,23 km2
liczba mieszkańców: 4 000
internet: www.mesto-klimkovice.cz
 

Kontakty partnerskie Mikołowa i Klimkovic rozpoczęły się w 1991 roku wizytą ówczesnego burmistrza Klimkovic Lumira Bilika, który zabiegał o nawiązanie współpracy z jednym ze śląskich miast. Umowę partnerską podpisali burmistrzowie Pavel Malik i Marek Balcer na mikołowskim rynku dnia 1 lipca 2000 r. Świadkami tej ceremonii byli oprócz mieszkańców Mikołowa, również burmistrzowie Beuningen, Ilavy i Sainte Geneviéve des Bois wraz z delegacjami.

Klimkovice są niewielką miejscowością leżącą na historycznej, południowej granicy Śląska, niedaleko Ostravy. Małe Klimkovice w ciągu kilku lat urosły o ponad 10% dzięki oddaniu do użytku nowoczesnego sanatorium na ok. 500 miejsc i przeobraziły się w kurort. Miejscowość posiada wiele miejsc wartych zwiedzenia, jak choćby kościół św. Katarzyny ze zmodernizowanymi organami o wspaniałym brzmieniu. Na nagrobkach wewnątrz kościoła można odnaleźć nazwisko dawnych władców - rodziny Wilczków, pisane po polsku, czesku i niemiecku. Kościół jest połączony z zamkiem krytym gankiem. W zamku znalazł siedzibę urząd miasta, na poddaszu funkcjonuje miejskie muzeum a na zamkowej wieży - antena nadawcza. Mimo, że Klimkovice są dziesięciokrotnie mniejsze od Mikołowa mają swoją telewizję (kanał 47 - zasięg w promieniu 6 km). W otoczeniu zamku jest ogród botaniczny z voilerą oraz dwoma rybnikami, czyli stawami rybnymi. Nieopodal znajduje się kolejna osobliwość - pochyły Rynek, zbudowany na zboczu wzniesienia, sporo oryginalnych kamieniczek (jedna ze ścian z podcieniami, inna niestety z supersamem z lat 70).

Wiosną odbywają się w Klimkovicach biegi długodystansowe i maraton, a jesienią autentyczny jarmark z wyrobami okolicznych rzemieślników, na którym można znaleźć wiele atrakcyjnych towarów (współczesna tandeta jest tam egzotyczną mniejszością). Warta obejrzenia jest Klimkovicka Jesień czyli Klimkovický Podzim. Pod tą nazwą kryje się jednodniowy przegląd chórów. Przy tej okazji można zwiedzić część sanatorium.

W czasie wielu lat współpracy, rozpoczętej jeszcze przed podpisaniem oficjalnej umowy partnerskiej, odbyło się wiele międzynarodowych imprez kulturalnych i sportowych. Stałymi elementami stały się wzajemne występy chórów obu miast oraz koncerty Veselki - bardzo dobrej orkiestry dętej. Odbywające się w latach 2001 i 2002 plenery Impresji Mikołowskich miały miejsce częściowo w Klimkovicach. Najtrwalszą z bliźniaczych imprez jest trójmiejska spartakiada dzieci szkół podstawowych ze słowackiej Ilavy, czeskich Klimkovic i Mikołowa.

 

Ilava

kraj: Słowacja
położenie geograficzne: 49°N, 18° 15'E
powierzchnia: 24,3 km2
liczba mieszkańców: 5 400
internet: www.ilava.sk, www.il.mesto.sk
 

W 1993 roku do grona mikołowskich miast partnerskich dołączyła Ilava, która w zasadzie, z uwagi na wielkość, jest bliźniakiem Klimkovic. Ilava ma też zbieżne "punkty" z Mikołowem - jest stolicą powiatu, w skład którego wchodzą m. in. trzy miasta.

Do dnia dzisiejszego nie została podpisana umowa o współpracy. Kontakty podtrzymywane są dzięki trójmiejskiej spartakiadzie dzieci szkół podstawowych ze słowackiej Ilavy, czeskich Klimkovic i Mikołowa.

W Ilavie nad Wagiem są 2 muzea: miejskie i jedno z nielicznych na świecie muzeum wag. Na początku XIX wieku działało tutaj 10 cechów. Śledząc historię średniowiecznej Ilavy można znaleźć sporo opisów batalii wojennych, później zaczynają dominować elementy rozwojowe. Szkolnictwo rozpoczęło działanie w okresie reformacji. Ilavskie ewangelickie gimnazjum wykształciło kilku znanych słowackich literatów, a w XVIII w. działała Wyższa Szkoła Filozoficzna prowadzona przez Zakon Trynitariuszy. W mieście znajduje się wiele barokowych zabytków, w tym kościół trynitariuszy. Wśród właścicieli Ilavy można znaleźć w okolicy 1500 roku polsko brzmiące nazwisko - rodu Zapolskich.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Mikołowie


 

 

 

: esil.pl poleca :
 

Śląski internetowy poradnik medyczny
Śląski internetowy poradnik medyczny
 

Prostujemy Obraz Śląska
 

NASI PARTNERZY

R E K L A M A

Wiadomości · Imprezy · Katalog firm · Ogłoszenia · Przegląd prasy · Repertuar kin · Felietony · Galerie · Konkursy

^ do góry · Strona główna · Kontakt · O nas · Reklama · Nasi Przyjaciele · Katalogi www · Najnowsze · Kanały RSS
Copyrights © 2005-2021 esil.pl
kontakt: info@esil.pl

a.autoferty.pl

2021-10-21 17:39:53 0.097397089004517 13Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.Akceptuję, nie pokazuj więcejCzym są pliki "cookies"?