Zwycięskim projektem w ramach Budżetu Partycypacyjnego Miasta Tarnowskie Góry na rok 2015 okazała się budowa boiska wielofunkcyjnego w Rybnej przy ulicy Powstańców Warszawskich 42 czyli na terenie mieszczącego się tam Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Na zwycięski projekt oddano 1873 ważnych głosów (w sumie oddano ich 2099).
Odsłuchaj iWebreader. Naciśnij enter aby rozpocząć odtwarzanie
Podobne artykuły:
Darmowe parkowanie na Gwarki
Termomodernizacja – nabór wniosków wstrzymany
Trzeci gwarek już jest!
Informacje 7 dni
Na drugim miejscu znalazło się zadanie przewidujące zagospodarowanie skweru przy budynku gminnym na ul Głównej w dzielnicy Bobrowniki Śląskie pod nazwą "Dziedziniec historyczno -kulturowy dzielnic Bobrowniki Śląskie - Piekary Rudne wraz z placem zabaw dla dzieci ". Na ten projekt oddano 1640 ważnych głosów (w sumie było ich 1868).
Trzecie miejsce przypadło budowie placu zabaw i wymianie części ogrodzenia oraz instalacji monitoringu przy Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach. Na ostanie zadanie oddano 879 ważnych głosów (w sumie było ich 989).
Według wstępnego kosztorysu zwycięskie zadanie może kosztować nawet do 500 tysięcy złotych, dlatego wyczerpuje całość przeznaczonej na ten cel kwoty.
- Jeśli po przetargu będzie kosztować więcej – brakujące pieniądze, podobnie jak w tym roku, dołożymy z budżetu miasta – informuje Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza miasta ds. gospodarczych.
W ramach trwającego od połowy czerwca do końca sierpnia głosowania łącznie oddano 7092 głosów. Po dokonaniu analizy i weryfikacji, tym m.in. z systemu PESEL, stwierdzono, że: liczba głosów ważnych wyniosła 6306 (liczba głosów nieważnych wyniosłą zatem 786).
- Większość odrzuconych głosów spowodowana była faktem, że głosowały osoby, które nie są zameldowane w Tarnowskich Górach – mówi Radosław Czajka, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów i Przewodniczący Zespołu Weryfikującego Wykonalność Projektów.
Przypomnijmy: w ramach tegorocznego - trwającego jako głosowanie od 15 czerwca do końca sierpnia - Budżetu Partycypacyjnego Tarnowskich Gór złożono w sumie 18 wniosków. Dwa z nich zostały złożone podwójnie, kolejne dwa nie spełniły warunków formalnych. Sprawa dotyczyła budowy boiska przy Publicznym Gimnazjum nr 1 przy ulicy Sobieskiego oraz przebudowy skrzyżowania ulic Sielanka i Janasa.
Pierwszy z wniosków obejmuje teren, który nie należy w całości do gminy - część działki jest powiatowa. - Decyzja w sprawie tej inwestycji byłaby uzależniona od decyzji starosty, więc nie możemy zapewnić, że jej realizacja będzie możliwa w przyszłym roku – tłumaczył wiosną Radosław Czajka. W odniesieniu do drugiego z odrzuconych wniosków powód był następujący: skrzyżowanie ulic Sielanka i Janasa jest skrzyżowaniem odpowiednio - drogi gminnej i powiatowej co oznacza, że za jego przebudowę odpowiada starostwo albowiem przepisy wskazują, że za takie skrzyżowania odpowiada zawsze administrator drogi wyższego rzędu czyli w tym przypadku powiat.
Ilość głosów oddanych tylko i wyłącznie za pomocą internetu okazała się wyższa niż w przypadku tradycyjnego, papierowego głosowania dlatego podobny sposób zostanie zastosowany w roku przyszłym. W 2016 roku wydłużony zostanie najprawdopodobniej czas zgłaszania projektów do głosowania.
- Obecnie pracujemy nad lepszym, sprawniejszym system głosowania tak, aby system od razu odrzucał nieuprawnionych głosujących – informuje Radosław Czajka.